Na svařák do Regensburgu? Proč ne...

Na svařák do Regensburgu? Proč ne...

Vánoční trhy mají mnohaletou tradici a v období adventu mohou být příjemným zastavením uprostřed předvánočního shonu. Tentokrát vám nabízíme kouzelnou atmosféru bavorského Regensburgu, česky Řezna. Jedno z nejstarších německých měst leží v místech, která osídli


Vánoční trhy mají mnohaletou tradici a v období adventu mohou být příjemným zastavením uprostřed předvánočního shonu. Tentokrát vám nabízíme kouzelnou atmosféru bavorského Regensburgu, česky Řezna.

{0e1f9e5e-3440-fc4e-4fc7-14d58b05a2eb}

Jedno z nejstarších německých měst leží v místech, která osídlili již starověcí Keltové. Ti zde založili středisko, které nazvali Radasbona. V prvním a druhém století našeho letopočtu místo zaujalo Římany a císař Marcus Aurelius nechal vybudovat vojenský tábor a pevnost nazvanou podle řeky Regen – Castra Regina. Ve čtvrtém století byl tábor římských legií vypleněn a pobořen Germány.

Řezno a česká historieRegensburger_Dom_1

Raněstředověké dějiny Řezna jsou spojeny také s českou historií. Podle Fuldských análů dorazilo roku 845 do Regensburgu 14 českých velmožů se svými družinami, aby pravděpodobně z politických důvodů přijali křest. Christianizované Čechy se později staly součástí řezenské diecéze. Největšího rozkvětu dosáhlo město ve 12. a 13. století, kdy místní obchodníci udržovali čilé kontakty s Benátkami. Tehdy byl postaven první kamenný most, který návštěvníci města mohou obdivovat dodnes. O významu Řezna svědčí i skutečnost, že po několik staletí bylo sídlem říšského sněmu.

800px-Stadtansicht_Regensburg

Vánoční trhy s tradicí

Díky bohaté historii může návštěvník Regensburgu obdivovat celou řadu zajímavých památek – gotický dóm sv. Petra, zbytky městského opevnění s věžemi, kouzelné patricijské domy u Staré radnice s Říšským sálem a středověkým vězením s mučírnou. Po prohlídce města je v předvánočním období možné zastavit se na několika tradičních trzích, které nabízejí nepřeberné množství vánočního zboží a dýchají skutečně sváteční atmosférou. Předvánoční shon můžete hodit za hlavu třeba na každoročně pořádaném Regensburském vánočním trhu na náměstí Neupfarrplatz, kde denně od 10.00 do 20.00 hodin můžete ochutnat svařené víno, pražené mandle, zázvorové pečivo nebo voňavé až půlmetrové pečené bavorské klobásy a zaposlouchat se do zpěvu chlapeckého chrámového sboru. K vidění je zde kromě klasického vánočního zboží i výroba víček, keramických hrnců nebo foukání skla.

Regensburg_Steinerne_Bruecke_06_2006

Za řemesly na Lukréciin trh

Náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt hostí další z tradičních akcí – Lukréciin řemeslnický trh. Od 11.00 do 19.30 hodin zde umělečtí řemeslníci nabízejí vlastnoručně vyrobené zboží od keramiky přes sklo, textilie a dřevo. Nechybí ani drahé i obyčejné kovy, kůže, vosk či papír. Z těchto materiálů jsou vyrobeny opravdu originální dárky, které určitě potěší. Pokud si nevyberete na předchozích dvou tržištích, navštivte Romantický vánoční trh na zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu, kde vás v předvánočním období od pondělka do soboty ve 12.00–22.00 hodin a v neděli od 10.00 do23.00 hodin ve svém náručí přivítá vánočně vyzdobená zářící vesnička s nádherným vánočním stromem. V uličkách mezi stánky se můžete zahřát u ohýnků a za povšimnutí bezesporu stojí tradiční umění nejrůznějších řemeslníků – košíkářů, kovářů, řezbářů, sedlářů, hrnčířů či výrobců. Vánoční atmosféru i zde samozřejmě doprovází bohatá nabídka tradičních německých delikates. Text: Lenka Fukalová, foto: www.bavorsko.eu, wikipedia.org