eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Kdy je dobré být sobecká?

Autor: Markéta — 7. 10. 2016

Pochválíte se za dobře odvedenou práci, uděláte si chvilku sama pro sebe, odmítnete pomoci kamarádce s mytím oken a raději jdete na domluvené rande. Jste proto sobec?

preview-650x341-98-1465570687

Rodiče vám odmala vštěpovali do hlavy, abyste myslela na ostatní a pak až sama na sebe. Samozřejmě je správné pomáhat lidem, ovšem ne kdykoliv! Je dobré být občas sobecká. Pozitivně sobecká. Budete šťastnější. A zdravější. Kdy je dobré říci ostatním NE?

Sobcem přes noc?

V práci jste zůstala přes čas a znovu dodělávala práci za kolegyni. Potom jste jela přes půl města pomoci matce s mytím oken. A aby toho nebylo málo, zrušila jste rande a poslouchala dvě hodiny nářky vaší kamarádky. Pomáháte druhým, protože je to zkrátka jednodušší, než dělat problémy. Vyčerpaná pak leháte do postele s přáním, abyste se ráno probudila silnější a řekla ne všem, kteří vás o něco požádají. Takhle to ale nefunguje! Probudit v sobě sobce, to je běh na dlouhou trať. Nejdříve musíte začít mít ráda sebe sama a zvýšit si sebevědomí. Dokud si nezačnete vážit svého já, nebude si vás vážit ani okolí.

Pozitivní sobectví, klíč ke štěstí

Samozřejmě, nemůžete kamarádky neustále odmítat a je hezké, že vypomůžete kolegům. Rozdíl je však v občasné výpomoci a hadrem k ruce pro všechny. Klíčem ke štěstí je tzv. pozitivní sobectví. A to je založeno na několika pravidlech:

Soustředím se na sebe!

Tak zní první pravidlo pozitivního sobectví. Problém tkví v tom, že člověk se neustále srovnává s ostatními. Sousedka má krásnější kytky, současná partnerka vašeho ex je štíhlejší než vy, kamarádka jede na dovolenou. Neřešte, co právě dělá sousedka nebo kolegyně z práce a zajímejte se o to, co chcete dělat vy, jen vy sama! Základem všeho je být k sobě upřímná. Napište si seznam konkrétních a jasných přání. Také dělejte vše proto, abyste je naplnila.

Práce šlechtí, ale v jen v pracovní době!

Druhé pravidlo pozitivního sobectví říká, že práce je důležitá, ovšem ne nejdůležitější. Ano, živí vás, ale to neznamená, že musíte být jejím otrokem! Pozitivní sobec nedělá přesčasy, nedodělává práci za kolegy a na poradách říká, co si myslí. Pozitivní sobec zná se kvality a schopnosti a dokáže je pořádně ocenit. Pozitivní sobec je prostě v práci šťastný.

Můj dům, můj hrad

Třetí pravidlo znamená odhodlání mít se doma hezky. Sdílet svůj prostor s těmi, které máte ráda.

Protřiďte vztahy

Jít cestou pozitivního sobectví znamená podrobit revizi také vztahy. Jsou vaši přátele opravdoví, nebo vás pouze využívají? Máte kolem sebe lidi, se kterými opravdu ráda trávíte čas? Těší vás přátelství, nebo vám spíše ubírá na energii? Zbavit se některých přátel je cesta k samotě? Omyl! Samota není osamělost a každá z nás by měla umět být občas sama!

S úsměvem jde všechno líp

Součástí pozitivního sobectví je i ochota trochu vyčnívat, hledat svůj styl, být svůj.

Kdy tedy být sobecká?

Jsou situace, kdy byste měla být sama sebou a nikomu se nepodřizovat. A v jakých že situacích byste měla být sobecká?

Sex a vztahy: Zapomeňte na kompromisy, pokud jste ve vztahu nešťastná a partner vás náležitě neoceňuje, není důvod ve vztahu setrvávat. Sobeckost je na místě, každý si zaslouží být šťastný!

Pochvala: Když někdo ženu pochválí, chová se, jako by se nic nestalo a slastný okamžik si nevychutná. Pryč se slušností, usmějte se a pochvalu si pořádně užijte!

Ocenit sebe sama: Znáte své kvality a schopnosti? Pak se nepodceňujte a dejte všem najevo, co umíte! Pohovor na novou práci nebo zvýšení platu jsou správné chvíle, kdy je dobré být sobecká a stát si za svým.

Mít se ráda: Zapomeňte na to, co si o vás myslí ostatní a mějte se ráda! Zkuste kritiku ohledně velkého zadku a faldíků na břiše odhodit a pochvalte se, vždy se najde něco, co za pochvalu stojí!

zena a emoce 184756584Mám rande: Žijete v domnění, že potřeby ostatních jsou důležitější než ty vaše. Jste nepostradatelná. Ostatní vás potřebují. Později se ale vaše pomoc stává samozřejmostí. Uvědomte si, že odmítnutí kávy s kamarádkou, protože máte rande, z vás nedělá špatného člověka! Neznamená to, že vám na okolí nezáleží, jen je dobré pečovat o sebe se stejnou mírou, s jakou pečujete o ostatní!

Práce: Dokončujete práci za ostatní a přitom na vás šéf tlačí, že nestíháte tu svou? Neodkládejte své povinnosti kvůli povinnostem ostatních! Nabídněte jim pomoc, až po dokončení své práce, ale rozhodně z pomoci nedělejte pravidlo. Myslete na to, že být hodná neznamená být blbá!

A co vy? Umíte být občas sobecká?

Sdílejte tento článek


Komentáře uzavřeny.

Komentovat

Reklama

Reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace