Co tvořit s razítky a jak si je vyrobit

Co tvořit s razítky a jak si je vyrobit

Razítka jsou velmi oblíbená hlavně u dětí. Pokud doma často něco tvoříte, můžete si s nimi ozdobit látky, oblečení i rodinná alba. Seženete k nim velké množství různobarevných polštářků a glitrů. Na textil jsou určené speciální barvy, jedině tak zůstanou motivy dlo


ATT56229Razítka jsou velmi oblíbená hlavně u dětí. Pokud doma často něco tvoříte, můžete si s nimi ozdobit látky, oblečení i rodinná alba. Seženete k nim velké množství různobarevných polštářků a glitrů. Na textil jsou určené speciální barvy, jedině tak zůstanou motivy dlouho krásné. Vyberte si razítka ve výtvarných potřebách nebo si vyrobte vlastní.

Jaká vybrat razítka?

Seženete klasická dřevěná, v poslední době i pěnová. Obojí jsou velmi kvalitní, a jakmile s nimi začnete, budete si kupovat další a další. Dětská razítka mají krásné obrázky, pro kluky si vyberete dopravní prostředky, pro holčičky třeba rostlinné motivy. Mějte na ně uzavřenou krabičku, vždy je po použití vyčistěte, abyste si zaručili jejich trvanlivost.

Jak si razítka vyrobit?

Pokud to s razítky myslíte vážně, určitě si budete chtít vyrobit svoje vlastní. Můžete se poohlédnout po nějakém kurzu tvoření razítek nebo se inspirujte našimi tipy. S dětmi vyzkoušejte klasická bramborová. Stačí přepůlit brambor a poté použít nějaké vykrajovátko nebo si motiv vyřezat nožem. Vzniknou vám pěkná razítka, děti si s nimi rády pohrají. Další jednoduchou možností je vzít větší víčko od PET lahve a na něj přilepit vystřižený motiv z pěnové hmoty. Nám se osvědčila pěnovka moosgummi. Skvěle vypadají srdíčka, hvězdy, kolečka i obrysy zvířátek. Razítka už takto používáme několik let, vytváříme si s nimi vlastní balicí papír a různá přáníčka. Na výrobu tiskátek můžete využít i pěnové tvary, s nimiž si jako miminka hrály vaše děti ve vaně a teď vám leží ve skříni. My jsme doma měli sadu s rybami a vodními zvířaty. Stačilo je přilepit na kousek dřívka a razítko bylo hotové. Pouze jsme některým tvarům doplnili oči a jiné detaily vystřižením nůžkami. vytvarnaNa výrobu razítka se hodí také guma na gumování – vyberte si co největší. Na gumu si nakreslete motiv podle vlastního výběru – velmi pěkné jsou rostliny, ptáci i symboly. Nezapomeňte, že obrázek se bude obtiskávat zrcadlově. Potom použijte rydlo na linoryt, někdo si vystačí s ostrým špičatým řezákem. Postupujte opatrně, rydlo může být nebezpečné. Druhou ruku nikdy nedávejte před hrot rydla. Pečlivě vyryjte tvary a potom už stačí nanést barvu podle svého vkusu. Jestliže byste chtěli dvoubarevný tisk, vyrobte si tiskátka dvě – například jahodu a lísteček k ní zvlášť. Na ovoce použijte nejprve červenou barvu a pak zelenou na list. Razítko se dá vyrobit také ze speciální hmoty na razítka, která se však u nás těžko shání. Vyzkoušejte namísto toho staré lino, vyrobíte si tak větší ornamenty a motivy. Pokud vám pak velikostně nebude stačit polštářek s barvou, musíte barvu na tiskátko naválet válečkem nebo použijte tupovací polštářek. Ten koupíte ve výtvarných potřebách, ale snadno si jej vyrobíte ze starých punčochových kalhot. Punčochu ustřihněte a od špičky srolujte skoro až do konce. Ustřižený konec přetáhněte přes zbytek punčochy a takto pokračujte, až budete mít dokonale pevný polštářek. Razítka natištěná na papíře nebo látce můžete ještě vybarvovat fixami nebo jinými vhodnými barvami. Pokud je natisknete na tričko, použijte opět vhodné textilní barvy a dávejte si pozor na rozpíjení. Vhodnější jsou spíš méně tekuté barvy a fixy. Pusťte se do tvoření, děti se budou bavit a určitě se aktivita zalíbí i vám.