eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Podzimní virózy jsou tu, pomůže bylinka zvaná lichořeřišnice

Autor: Jana — 4. 10. 2017

Možná jste o ní doposud neslyšeli, její účinky jsou však velkolepé a dokáže zatočit s kdejakým bacilem. Proto by ve vaší lékárničce na podzim chybět rozhodně neměla.

Lichořeřišnice nebo také řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá pochází s Jižní Ameriky, do Evropy se rozšířila v 17. století, ale dnes se užívá snad úplně všude. Tinktury i živé bylinky dokážou malé zázraky. Jestli vám tedy nechutná sirup z cibule a medu, nabízíme vám další variantu, jak řešit podzimní nachlazení.

Využít můžete celou rostlinku

Léčivá bylinka lichořeřišnice je jednoletá, i když se může stát, že vám vydrží i déle. Má dlouhé řapíkaté listy, lodyhy jsou masité popínavé či poléhavé. Květy jsou žluto oranžové s červenými pruhy či jen tmavě žluté. Lichořeřišnice kvete od června až do prvních mrazíků. Její plod poznáte podle ledvinovité tobolky, která má tři pouzdra.

Léčivé účinky lichořeřišnice jsou k nezaplacení

Pojďme ale k léčebným účinkům, lichořeřišnice je totiž přírodním antibiotikem, které dokáže pomoct i od větších zánětů. Leckdy si poradí i se zlatým stafylokokem. Léčí, ale zároveň tělu nijak neškodí, neničí přirozenou mikroflóru ani sliznici. Využívat jejích blahodárných účinků můžete několika způsoby…

Na močové cesty, ledviny i zlatého stafylokoka

Jak už jsme si řekli, je to skvělá pomocnice proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií, které stojí za onemocněním močových cest i ledvin, ale také dokáže potrápit lidi trpící atopickým ekzémem. Jestli jste se se zlatým stafylokokem setkali osobně, pak jistě víte, že zbavit se ho je velké umění, i doktoři však lichořeřišnici využívají k tomuto boji.

Upraví menstruační cyklus a zbaví migrén

Lístky lichořeřišnice nasekané nadrobno ve vaší koupeli pak dokážou ženám upravit menstruační cyklus. Spařená lichořeřišnice se do koupele dává, aby ulevila od migrén a bolesti různých svalů. Tato bylinka však dokáže mnohem více, údajně se potírání květem lichořeřišnice mohou vyřešit kruhy pod očima či ječné zrno. Šťáva z listů a semínek bylinky je vhodná při zánětu močových cest i při onemocnění horních cest dýchacích. Lichořeřišnice rovněž obsahuje velké množství vitamínu C. Tinktura z ní pak vyřeší kde jaký opar i akné.

Tinkturu z lichořeřišnice můžete užívat i preventivně, důležité je číst pokyny na jejím obalu. Vhodná je rovněž pro těhotné a kojící ženy, je to rostlina, která by se však neměla používat příliš často v jednom kuse.

pinterest.com, wikipedia.com

Sdílejte tento článek


Komentáře uzavřeny.

Komentovat

Reklama

Reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace