eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Užijte si pobyt na horách, pohladí vás nejenom na duši

Autor: Jana — 25. 11. 2017

Ti, kdo hory pravidelně navštěvují, ví, proč to dělají. Hory léčí, dodávají nám energii, ale také nás učí pokoře a tomu, abychom překonávali sami sebe.

Kromě příjemného chvění se i lépe nadechnete

Hory přináší mimo jiné elektromagnetická energetická pole, která s sebou nesou vysoké vibrace, a právě ty můžete ve vyšších polohách osobně cítit. Nad tisíc metrů nad mořem navíc nenajdete vrstvy prachu ani dýmové zóny, o to líp se vám bude dýchat. Žádné alergeny ani bakterie!

Klidně nechejte lyže doma, vhodné jsou i procházky

Proto nemusíte ani lyžovat, stačí si naplánovat příjemné procházky a budete dělat něco pro své zdraví. Hory se zejména doporučují astmatikům a lidem s respiračními problémy. Čerstvý horský vzduch však pomáhá zlepšovat paměť i další funkce mozku a to díky jeho okysličování.

Hledejte horské prameny

Hory mají také své prameny a lázně, které mají blahodárný účinek na naše zdraví. Prameny vyvěrají přímo z ledovců, naskytne-li se vám možnost, umyjte si touto vodou obličej a ruce. Pokud najdete vhodné jezírko, vykoupejte se v něm.

Lehce se opalte

Pozor si dejte na ostré sluníčko, které vám tváře a nos zabarví do červena rychleji, než dole v nížině. Nezapomeňte na sluneční brýle, opalovací krém a balzám na rty. S touto výbavou si příjemně opálite obličej, takže vám to bude navíc perfektně slušet. Ještě váháte, zda jet letos do vyšších poloh?

A na závěr pár rad do hor:

  • Plánujte si výšlap vždy podle svých fyzických možností, nepřeceňujte se, hory jsou zrádné.
  • Vždy se ujistěte, že máte vhodné vybavení na výlet, túru či výšlap
  • Zkontrolujte předpověď počasí, než se kamkoliv na horách vydáte
  • Mějte uložené číslo horské služby ve svém mobilním telefonu
  • Přibalte si do batohu či kabelky externí zdroj k dobití mobilního telefonu
  • Pokud se vydáte na túru sami, nechejte informace o tom kam a kudy půjdete a kdy se asi vrátíte někomu blízkému, nebo alespoň na recepci penzionu, kde bydlíte
  • Po příchodu všechny ujistěte, že jste zpátky.
  • Nebojte se využít služeb místních průvodců. Budete mít jistotu, že se neztratíte a ještě uvidíte místa, která byste sami možná nenašli.
  • Dbejte všech upozornění, která potkáte.
  • Z výletu byste se měli vrátit za světla, přes zimu tedy ideálně do 16 hodin.

 

foto: trekdestinations.com, doc.govt.nz

Sdílejte tento článek


Komentáře uzavřeny.

Komentovat

Reklama

Reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace