Phubbing je nový výraz, který může zničit váš vztah

Phubbing je nový výraz, který může zničit váš vztah

Možná vás tento výraz zaskočil a ještě jste se s ním nesetkali. Je po měrně nový a spojuje dva výrazy „Snubbing“ a „Phone“, tedy poukazuje na to, co dnes trápí mladou generaci. Slovo Phubbing bychom mohli zařadit mezi termíny generace Y. Jde o zkrácený hybridní výraz sl


Možná vás tento výraz zaskočil a ještě jste se s ním nesetkali. Je po měrně nový a spojuje dva výrazy „Snubbing“ a „Phone“, tedy poukazuje na to, co dnes trápí mladou generaci.

Slovo Phubbing bychom mohli zařadit mezi termíny generace Y. Jde o zkrácený hybridní výraz slov „Snubbing“, tedy ignorování, urážení nevšímavostí a „Phone“, tedy telefon. V podstatě je to termín označující situaci, kdy v přítomností jiné osoby, se kterou trávíte čas věnujete více pozornosti svému telefonu.

Bohužel je to běžná praxe

Jistě si plně vybavíte reálný scénář: Sedíte v restauraci s vaší milovanou polovičkou, objednáte si dobré jídlo, panuje příjemná atmosféra a váš partner má většinu času hlavu skloněnou k obrazovce svého telefonu. Kdykoliv cinkne, nebo zavrčí, tak po něm sáhne a podívá se, nebo dokonce reaguje a vy tam jen sedíte smutně vidličkou šťouchajíc do hrášku na talíři. A bohužel se tyto situace nestávají jenom při večeři s partnerem, ale také na kávě s kamarády, s kolegy na obědě i s rodinou. Často můžete vidět lidi sedící u jednoho stolu, kdy komunikace vázne a všichni sledují aktuality na svých telefonech.

Závislost dnešní generace

Phubbing tedy připomíná, jak jsou dnešní generace závislé na obrazovkách chytrých telefonů a tabletů, ba co hůř, že nám to přijde přirozené. „Naše telefony jsou prodloužením našeho společenského života. Ve skutečnosti jsou ale právě telefony naším společenským životem, a tak se okamžitě spojuje s každým, koho v tomto světě máme,“ říká Lorrae Bradbury, odborník na sex, mluvčí a zakladatel organizace Slutty Girl Problems. „Naše partnery sice vidíme po celou dobu, co s nimi trávíme čas, ale média jsou vždy čerstvá a měnící se. Je proto lákavé naladit se na něco nového, než abychom se cítili v monotónní společnosti.“

Chybí nám skutečná realita

Kvůli sociálním médiím úplně zapomínáme na to, abychom byli přítomni teď a tady. Snažíme se udržovat aktuální i náš profil, přidáváme různé vtipné či hlubokomyslné texty, spoustu fotek a příspěvků, ale ve skutečnosti nevíme, jak mít opravdové vztahy mimo tuto virtuální realitu. Ira Israelová, poradkyně a psychoterapeutka označuje zanedbávání osobního času v rámci skenování Instagramu či Twitteru ekvivalentní emoční nevěře. Možná to zní přehnaně, ale Israelová to vysvětluje tím, že pozornost rozštěpená vůči partnera    a obrazovku mobilu může v průběhu času vztah opravdu zničit. „Pípání a bzučení je vysoce návykové a zbytečně nás nutí soustředit své schopnosti na jednu věc, dokonce nás vyruší i při milování.“ Možná tedy není od věci zjistit, jak na tom jste sami, kdy a za jakých okolností telefon prostě nevezmete do ruky, nebo ho dokonce necháte v kabelce pod stolem, či doma na lince. Bradbury dále vyjádřil, že pokud patříte mezi ty, kteří rolují obrazovku svého telefonu jako první věc, kterou děláte po ránu a jako poslední těsně před spaním, ovlivňuje to úroveň vašeho vztahu, protože právě před spaním se s partnerem spojujete jak emocionálně tak i fyzicky.

Proč to tedy děláme?

Otázka je jasně položená, někteří psychologové dokonce tvrdí, že phubbing je přímo spojen s nedostatkem sebeúcty a nejistoty. Kontrolujeme telefony, aby se předešlo nežádoucímu nepohodlí či interakci s naším partnerem, to však vede jedině ke konfliktům a odcizení. „Používáme telefony, abychom unikli nepříjemných situacím a zbytku světa. Zapomínáme na to, že naši partneři jsou důležitější,“ říká Bradbury. Stejně jako jít do posilovny, jíst zdravě a meditovat, to vše vám bere vědomé úsilí, stejně jako odolávat nutkání procházet každou chvíli nová oznámení na telefonu. „Pokud se potkáte s někým, kdo je pro vás důležitý, vypněte svůj telefon a druhé osobě to sdělte. Ideálně pak strávíte společný čas jen spolu, když i váš protějšek svůj telefon vypne,“ říká psychoterapeutka Israel. Dáte tak svému partnerovi najevo, že právě on je vaším hlavním zájmem. Vypnutí telefonu navíc dává smysl i na osobní úrovni, kdy eliminuje rozptýlení, nechá vás přemýšlet a pomáhá vám pracovat sám na sobě. Vaše spojení v reálném životě je důležitější než cokoliv jiného, co je online. Pamatujte na to, že vaše věčné telefonování, nebo vyřizování různých zpráv dává vašemu partnerovi pocit, že je odmítnutý a že to může zásadně narušit váš vztah.

foto: pinterest.com