Nanotechnologie v každodenním životě

Nanotechnologie v každodenním životě

Možná jste si pojem „nanotechnologie“ dosud dávali do souvislosti pouze s filmy z oblasti science fiction. Pak vás zřejmě překvapí, že dávno nejde o hudbu budoucnosti a aplikace nanočástic je běžná nejen v mnoha vědních oborech, ale také v životě obyčejného člověka. Chcet


Možná jste si pojem „nanotechnologie“ dosud dávali do souvislosti pouze s filmy z oblasti science fiction. Pak vás zřejmě překvapí, že dávno nejde o hudbu budoucnosti a aplikace nanočástic je běžná nejen v mnoha vědních oborech, ale také v životě obyčejného člověka. Chcete vědět, jak může pomoci i vám?

Pár slov o nanotechnologii

Jak už sám název naznačuje („nano“ – v řečtině „malý“), nanotechnologie je vědní obor, který pracuje s částečkami, proti nimž je i atom desetkrát větší. Vědci manipulují s hmotou na subatomární úrovni, vytvářejí zcela nové látky s požadovanými vlastnostmi nebo miniaturní struktury složené tak, aby fungovaly jako roboti. Mohou proto vznikat unikátní projekty, jako nedávno představené nanonátěry fasád, které dokážou domy zbavit obrůstání řasami a mechy, povlečení z nanovlákna odpuzující roztoče, filtry s nanomembránou, kouzelné ošacení, jež se nikdy neušpiní, nebo třeba nanotechnologické pleťové masky proti vráskám.

Nanotechnologie chrání

Odvětvím, které má obrovské možnosti praktického využití, je zejména chemická nanotechnologie. Evropským leadrem v této oblasti je německá společnost NanoConcept, která se dlouhodobě zabývá především úpravou povrchů pomocí nanočástic. Výsledkem jsou tzv. aktivní povrchy, které doslova odpuzují vlhkost a nečistoty. Tato revoluční technologie má široké uplatnění, ať už se jedná o impregnaci kůže, textilií, antikorozní přípravky, ochranu dřeva či kamene, tekuté stěrače nebo odolné fasádní barvy.

Moudrá příroda

V čem se nanoimpregnace liší od použití klasických přípravků? Neviditelná vrstva, kterou na povrchu vytvoří, je mimořádně odolná proti setření, ale přitom prodyšná a při používání předmětu zcela nepostřehnutelná. Při nanášení se látka chová inteligentním způsobem. Částice se uspořádají tak, že tento film na jedné straně homogenním způsobem pevně přilne k ošetřovanému materiálu, na druhé pak mistrně odpuzuje vlhkost, špínu, mastnotu i mikroorganismy. Inspiraci pro vyvinutí této chytré technologie vědci našli v přírodě. Povšimli si, že lotosové květy rostoucí ve stojatých, bahenitých vodách si přesto dokážou uchovat dokonale čistý vzhled, a dokonce na nich neulpívají ani kapky vody. Jejich povrch je totiž pokryt mikroskopickými útvary, po nichž voda jednoduše steče a nečistoty mezi ně neproniknou. A přesně tak pracují i pokrokové nanoimpregnační prostředky.

S čím v domácnosti nejvíce bojujete?

Jak by mohla nanotechnologie pomoci v každodenním životě pomoci právě vám? Zamyslete se nad tím, co vám činí při úklidu největší potíže. Pro mnoho lidí jsou to hlavně skla, keramika a další lesklé povrchy. A právě v koupelně můžete bez problémů zapojit do práce nanoimpregnaci, díky níž nebude mít špína šanci a vám se zkrátí doba úklidu na polovinu. Zbavíte se nevzhledných otisků prstů, vodního kamene (až na 12 měsíců!) a veškerých šmouh. Ani škodlivé mikroorganismy nebudou mít šanci. Pro očištění ošetřených ploch pak postačí občasné setření hadříkem, vaše návštěvy si ovšem budou myslet, že jste se na koupelně pořádně nadřeli. Navíc ušetříte peníze za čistidla, od nynějška už totiž budete mýt povrchy pouze vodou. To samé přirozeně platí pro okna, zrcadla, skleníky a solární panely. Otravné balancování při mytí oken tak nebudete muset absolvovat několikrát do roka.

Nevypratelná skvrna? Neexistuje!

Samočisticí oblečení – zní vám to jako nesplnitelný sen? Už nemusí. Účinná impregnace textilu a kůže od společnosti Nanoconcept působí skvěle proti vlhkosti, potu a špíně, což se týká i případů, kdy polejete světlý materiál červeným vínem. Zatímco dřív byste látku možná nezachránili ani s pomocí soli, odpuzující ochranný film nanoimpregnace se postará o to, aby do ní kapky vůbec nepronikly. Čistění se v mnohém zjednoduší: například na kůži vám postačí navlhčený hadřík. Ošetříte-li nanoimpregnací textilie, ochranná vrstva vydrží až pět praní, takže nemusíte mít strach, že se vám časté nanášení finančně nevyplatí. Bonusem jsou pak přirozené antibakteriální účinky filmu, díky nimž bude čistota dokonalá.

Bezpečnost v autě na maximum

O tekutých stěračích jsme se již krátce zmínili. O co se přesně jedná? Opět jde o impregnační vrstvu, která se nanáší na čelní sklo, a jejím účelem je odpuzovat vodu. I když venku lije jako z konve a běžné stěrače jsou na prudký příval deště krátké, váš výhled to už neovlivní. Nanostěrače vytvoří tak výkonnou hydrofobní vrstvu, že kapky deště okamžitě po dopadu odtečou a sklo zůstává téměř neposkvrněné. To je pro bezpečnost při jízdě zásadní, tekuté stěrače ovšem poskytují i další výhody. Díky samočisticímu efektu je s nimi odstraňování nečistot, a to včetně mrtvého hmyzu, doslova hračkou. V zimě pak budete mít mnohem méně potíží s námrazou. NanoConcept slibuje, že tento protektivní film vydrží od nanesení po celý rok – nebo 30 000 kilometrů jízdy. Motoristé samozřejmě ocení i další produkty tohoto výrobce - exteriéry i interiéry automobilu, ať už jde o kovové, kožené, textilní či umělohmotné části, budou z nanotechnologie benefitovat a vydrží dlouho jako nové.