eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Halloweenská inspirace do práce i na večírek

Autor: Jana — 18. 10. 2017

Halloween je za rohem, a pokud ještě hledáte pár doplňků, které by dokonale vystihly váš outfit do práce, nebo na party s kamarády, je tu pár maličkostí, které můžete sehnat…

V tomto článku nebudeme probírat strašidelné masky a dech beroucí převleky. Když říkáme Halloween, máme na mysli decentní pojetí v rámci zajímavých nápisů na tričkách, speciálních čelenek a podobně.

Vybrat si můžete například čelenku s ušima zajíčka a sexy šaty, nebo si můžete vzít tričko s duchem a obyčejné džíny. I tato kombinace totiž přinese okouzlující atmosféru dušičkového období. A doplňků v podobném duchu najdete v tomto okamžiku u každé značky alespoň pár. Nezapomeňte ale, jak důležitý je make-up!

Historie Halloweenu

I když Halloween nepochází z České republiky, začínáme k němu mít vřelejší vztah než kdy dříve. Nakonec právě různá lákadla pocházející zejména z USA nakonec přesvědčí kde koho. Halloween má svou historii celkem košatou, alespoň co se týče různých příběhů, které se k němu vážou.

Nejznámější verzí je ta, že Halloween pochází z Irska, a je to svátek, který předchází oslavě svátku Všech svatých. Myšlenka se opírá o židovskou tradici slavící svátky již od předchozího večera.

V 19. století byl zvyk přenesen i do USA, kde se všeobecně rozšířil a odkud ho pak také přejalo spoustu zemí. V samotném Irsku se ale také traduje od roku 1830 názor, že Halloween vznikl z předkřesťanských keltských tradic, např. svátku Samhain a že jde o pohanský svátek zahalený do křesťanských zvyklostí. Nazýván byl dokonce festivalem smrti. Tito kněží tehdy chodili dům od domu a žádali dary pro svého boha, nezříkali se ani lidských obětí. Když lidé odmítli, prokleli jejich dům kletbou smrti. Odtud údajně pochází výraz „Trick or Treat“, tedy „Zlořečení nebo dar“, v jemnějším překladu pak „Koledu, nebo Vám něco provedu“. V dnešní době se tato pohrůžka používá například pro pomalování aut zubní pastou, házením vajec na dům a podobně.

Kněží tehdy nosili vydlabané řepy do podob lidských tváří se svíčkou uvnitř. Až s přesunem do USA nahradily řepy dýněmi. Duch, který v těchto „lampách“ přebýval se nazýval „Jock“, proto se později přejmenoval na „Jack“ a následně z toho vzniklo ,, Jack-o‘-lantern.“

Ať už je historie Halloweenu jakákoliv, je to svátek, který děti a dospělí milují. A víte, jak vznikl jeho název? Z „All Hallows´Evening“, tedy Předvečer Všech svatých.

Jak oslavit Halloween?

Tradiční oslavou Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, tzv. Jack-o‘-lantern. Dále pak kostlivci, sovy, čarodějnice, pavučiny, duchové, černé kočky, košťata a jiná různá strašidla…

 

foto: Pinterest.com, topshop.com

Sdílejte tento článek


Komentáře uzavřeny.

Komentovat

Reklama

Reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace