eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Dočasné pominutí smyslů za volantem

Autor: Jana — 26. 10. 2016

Co ho způsobuje? A proč se z jinak klidných lidí stávají za volantem agresoři? Lze tomuto chování nějak předcházet? To vše si dnes povíme.

Portrait of an angry driver yelling in his car

Můžou za to nečekané události a chyby jednotlivých řidičů, které v nás dokážou vyvolat opravdu silné emoce. Ty pak stojí za naším chováním, které může omezit nebo až ohrozit nejenom posádku našeho vozu, ale i dalších okolních vozů.

Hlídáme si svoje území

Své auto má většina řidičů opravdu rádo. Je naším majetkem, který nás stál dost peněz, který nám slouží přesouvat se z bodu A do bodu B, a o který s láskou pečujeme. Představa, že nám ho někdo nabourá, nebo jakýmkoliv způsobem poničí je vskutku frustrující. Dalším faktem je, že v rámci řízení často své chyby nevidíme a nepřiznáme, zatímco naopak své schopnosti vyvyšujeme. U druhých však chyby nepopíráme a není nám líno na ně upozornit gestikulací rukou, nadávkami i troubením. Stres, který tímto ale vyvoláme může způsobit další chyby při řízení, jelikož naše pozornost a reflexy v danou chvíli podstatně klesají.

Jak stres za volantem zmírnit?

Opravdu o své auto pečujte. Vysávejte ho, umývejte a dopřejte mu příjemnou vůni. I pro vás se tak stane pohodlným a klidným místem, které ve vás nebude automaticky evokovat stres silnic.

Písničky, které za volantem posloucháte rovněž ovlivňují váš vnitřní klid a pohodu. Zkuste si místo rychlých songů pustit něco pomalejšího, co vás dokáže uklidnit.

Nenechejte se ovlivnit zbytkem posádky. Často na vás mluví manžel/ka a děti zaráz. Všichni něco potřebují a pak svou pozornost musíte rozdělit na několik faktorů. To však rovněž snižuje vaši pozornost a zvyšuje pravděpodobnost případného omezení či ohrožení provozu.

stres-za-volantem1Naučte se svůj stres zmírnit a na ostatní řidiče nereagujte negativně. Jakmile si uvědomíte, že už se zase začínáte rozčilovat, začněte zhluboka dýchat, mnout si spánek či lalůček ucha, pusťte si zmíněnou klidnější hudbu nebo na nejbližším možném místě klidně zastavte, vystupte a protáhněte se. I když vás to na chvíli zbrzdí, ve výsledku vám to možná hodně času ušetří. Není nad přísun čerstvého kyslíku.

Jak jste na tom vy? Zvládáte jízdu za volantem na jedničku, nebo se z vás občas také stane hulvát? A pokud ano, pracujete na svých reakcích? Chování ostatních řidičů nezměníte tím, že se budete chovat stejně jako oni. Možná ho změníte tím, že jim ukážete, že to jde i v naprostém klidu a s úsměvem.

foto: pinterest.com

Sdílejte tento článek


Komentáře uzavřeny.

Komentovat

Reklama

Reklama

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace