7 chyb, kterých se dopouštíme, když jsme na dně

7 chyb, kterých se dopouštíme, když jsme na dně

Může to být cokoli – zklamání v osobním životě, neúspěch, neshody, ztráty… mnoho věcí v životě nás může dostat na dno. Cítíme se ublížení a máme často sebedestruktivní sklony. Namísto, abychom si pomohli rychle se zase dostat nahoru, sami se stahujeme hlouběji tím,


Může to být cokoli – zklamání v osobním životě, neúspěch, neshody, ztráty… mnoho věcí v životě nás může dostat na dno. Cítíme se ublížení a máme často sebedestruktivní sklony. Namísto, abychom si pomohli rychle se zase dostat nahoru, sami se stahujeme hlouběji tím, že se dopouštíme zprvu celkem nenápadných, ale zásadních chyb. Shrnuli jsme pro vás sedm nejčastějších, tak čtěte dál, ať víte, čemu se vyhnout.

Samotaříme

Pocity nepochopení a znechucení nás mohou dostat do stavu, kdy chceme, aby nás všichni nechali na pokoji. Vytěsňování lidí a schovávání se od společnosti ale nikdy nepomáhá tak, jak si myslíme. Zvolte opačný přístup a obklopte se blízkými lidmi.

Zajídáme žal

Pro většinu lidí představuje dobré (a nezdravé) jídlo jakousi formu komfortu. Do jisté míry je to v pořádku, problém ale nastává, když si jídlem začneme “kompenzovat štěstí”. Ve skutečnosti vám ale konzumace většího množství čokoládových muffinů nepomůže. Právě naopak, v případě, že naberete na kilech, vaše negativní pocity a pochybnosti sama o sobě mohou ještě narůst. Ani v těch nejhorších chvílích se nezanedbávejte, ať už pro svoje sebevědomí nebo pro své zdraví. Máte-li na čokoládu a lasagne skutečně nepřekonatelnou chuť, zvyšte také svůj příděl pohybu. Sport vám navíc pomůže se s problémy snadněji psychicky vyrovnat!

Hledáme viníka

Všechno co se děje se děje z nějakého důvodu – a pokud právě procházíte zklamáním, nejspíše ten důvod chcete najít víc, než cokoli na světě. Následkem je potom, že viníte a lynčujete za své neštěstí buď sebe nebo někoho druhého. Vyhněte se tomu, přijměte, že věci se zkrátka stávají, a že v životě jako na houpačce jsme někdy nahoře a někdy dole.

Přemýšlíme o alternativních realitách

“Co by bylo, kdyby…” starý dobrý nástroj k mučení se. Vyhněte se vybarvování scenérií a konverzací, které by se mohly odehrát, kdybyste v minulosti udělala jiné rozhodnutí, kdybyste měla možnost vrátit čas, kdybyste měla jiné prostředky. Vaše situace je jaká je a právě teď se musíte zaměřit na to, jak být šťastná za stávajících podmínek.

Zapíráme své pocity

Na otázku jak se nám daří odpovídáme “Dobře!”. Nejen ze slušnosti, nejen, abychom přesvědčili druhé, ale také, abychom obalamutili sami sebe. Přílišné pitvání otevřených ran není dobré, ale stejně tak byste neměla své city zavírat do šuplíku někde vzadu v hlavě. Jen přijetím svých pocitů se s nimi můžete vyrovnat a své problémy vyřešit.

Vehementně řešíme

Když ale mluvíme o řešení, nemyslíme tím vehementní snažení se o nápravu všeho, co je špatně, netrpělivě hned a bez odkladu. Necítíme-li se ve vlastní kůži, nemůžeme dělat správná rozhodnutí a vést konstruktivní konverzace. Nechte své problémy chvíli vychladnout, než se pustíte do opravných prací.